PAZARTESİ SENDROMU: GERÇEK Mİ ŞEHİR EFSANESİ Mİ?

    Cuma günü geldi mi keyfimiz bir başkadır. Hatta cumartesi yarım gün çalışanlar bile, haftanın bittiği hissini cuma günü yoğun olarak yaşarlar. Cuma günü sabahı, bayram sabahı gibidir. İçimiz kıpır kıpır, keyfimiz gıcır olur. Trafiğe, şehrin boğucu havasına bile takılmayız. Kimse canımızı sıkamaz; ısrarla sıkmak isteyenler için de, içimizden "Bugün cuma, yarın hepsi çok geride kalacak" diyerek ekstra bır sabır gösteririz.

    Pazartesileri ise güzel bir rüyadan birisinin dürterek uyandırması gibidir. Fazladan agresif, ekstra mutsuz oluruz. Kimse birbirinin yüzüne bile bakmak istemez. Ya da en azından bir çoğumuz böyle hissediyoruz. Psikologlar ise bu durumu ciddi olarak araştırıp hangi gün nasıl hissediyoruz acaba diye bulmaya çalışıyorlar.

    Bu konudaki en son çalışmalardan biri ise Charles Arwni ve Mitchell Burger tarafından 202 katılımcı ile gerçekleştirilmiş. Katılımcılara, hangi gün nasıl hissettikleri sorulduğunda, ortak cevap pazartesi sabahlarının kendilerini en kötü, cuma ve cumartesi sabahları ve aksamları ise kendilerini en iyi hissettikleri zamanlar olarak cevaplamışlar.

    Bu durumu test etmek isteyen psikologlar, 351 kişilik bir grupla yeni bir çalışma yapmışlar. Bu defa katılımcılara, içinde bulundukları haftanın her gününü, telefonla arayarak tek tek sormuşlar. Yani çarşamba sabahı, sonra perşembe sabahı arayıp o anda nasıl olduklarıyla ilgili soru yöneltmişler. Sonuç ise biraz beklenmedik türden. Aslında, hafta boyunca kendimizi nasıl hissetiğimiz pek değişmiyor. Yani, pazartesileri düşündüğümüz kadar kötü, cuma ve cumartesileri ise o kadar da iyi değil.

    Bu durumu, psikologlar, hafıza yanılgısıyla açıklıyor. Zaman zaman, pazartesi günleri bizim için kötü geçiyor olabilir ama bunu genellemek pek de doğru değil. Hafızamızda ilk iş gününü depresif, son çalışma gününü ise keyifli etiketlememiz biraz da beklentilerimizle alakalı. O beklenti gerçek hislerimiz ile örtüşmese bile, genel olarak, bu önyargımız geçerli olmaya devam ediyor. Şu an bunu okuyan birçoklarınız bile, bu bilimsel bulguyu kabul etmemekte kararlı biliyorum. İşte, insan beyninin yerleşik düşünceleri ve alışkanlıkları kırması bu kadar zor olduğu için, doğruyu bildiğimiz halde ona uygun hareket edemiyoruz.

http://www.psikolojitestleri.com
Online psikoloji testleri ve popüler psikoloji makaleler

 

Etiketler: pazartesi sendromu