BEYNİMİZİN HANGİ YARISINI DAHA AKTİF KULLANIYORUZ?

    Popüler bilim haberlerini veya psikoloji araştırmalarını takip edenler, zaman zaman beynimizin hangi yarısını daha aktif kullandığımız ile, kişilik özelliklerimizin bağlantılı olduğunu iddia eden yazıları ve haberleri görmüşlerdir.

    Beyninin sağ tarafını kullananların daha yaratıcı olduğunu, sol tarafı kullananların ise analitik ve mantıksal düşünmeye daha eğilimli olduklarını iddia eden teoriler epey yaygın. Ancak Nielsen ve arkadaşlarının 2013 içinde yayınladıkları bir makalede, yaklaşık 1000 kişiyle yapılan MR ile inceleme çalışmasında, beynin herhangi bir yarısının diğerinden daha aktif olduğunu gösteren bir işaret olmadığı iddia ediliyor.

    Bu sonuç, bize insanlar yaratıcı veya analitik ise en azından bunun beynin tek bir tarafıyla değil tamamıyla ilgili olduğunu çok net gösteriyor. Bununla birlikte bazı beyin fonksiyonlarının beynin sağ veya sol tarafı ile daha alakalı olduğunu ise reddetmiyor. Örneğin, konuşulan dil ile ilgili fonksiyonlarda sol yarım küre, dikkat konusuyla ile ilgili olarak ise beynin sağ yarım küresinin daha fazla rol aldığı biliniyor. Ancak bu durum beynin bir tarafı diğerinden daha aktif demek değil.

http://www.psikolojitestleri.com
Online psikoloji testleri ve popüler psikoloji makaleler

Etiketler: beyin