BAŞARILI GİRİŞİMCİNİN KODLARI

    Pek çok insan, kendi işini kurma hevesinde iken, bazı insanlar ise fırsat ayaklarına kadar gelse bile son adımı atmazlar. Peki, bu karar, sadece o anın şartlarına göre mi veriliyor yoksa çok daha derin sebepleri olan bir durum mu?

    Psikologlar, insanın bir parçası olduğu hemen her şeyi yakından inceleyip psikolojik çıkarımlar yapmaya çalışıyorlar.  Ülkemizde çokca kullanılan ve girişimcilik ruhu olarak ifade edilen bir özellik vardır. Psikologların araştırmalarına göre, tabiri caizse, kanında girişimcilik olan insanların bir takım ortak özellikleri var ki, bunlar hem onların neden girişimci olduğuna dair bize ipuçları verirken hem de bizim, girişimcilerin psikolojik yapısını anlamamıza yardımcı oluyor.

    Bu araştırmalara göre, girişimciler iyi eğitimli, zeki, yüksek özgüvene sahip ve aynı zamanda risk iştahı fazla olan insanlar. Girişimcilerle ilgili en ilginç bulgu ise, özellikle çok başarılı olanların, ergenlik ve gençlik yıllarında epey haylaz hatta suç işlemeye yatkın oldukları yönünde.

    Yapılan bir araştırmada, girişimcilerin gençlik yıllarında, okuldan sık sık kaçmak, başkalarına saldırmak, keyif verici madde kullanmak ve küçük çapta hırsızlık yapmak gibi suç teşkil eden davranışlar bile var. Ancak bu kişiler, öyle zor şartlarda filan büyüyen kişiler değil. Tam tersine, ortak ailevi özellikleri arasında yüksek gelir, iyi eğitimli ebeveynler ve "sağlıklı" ve iyi bir aile ortamı bulunması var.

    Peki, girişimcilerin çalışanlara göre aldıkları riskler onlara olumlu olarak geri dönüyor mu? Maddi olarak bakarsak, girişimcilerin kendileriyle benzer pozisyona sahip olan çalışanlardan ortalama %41 daha fazla kazandığı görülüyor. Ancak, bu durum, aynı zamanda ortalama olarak %27 daha fazla çalışmayı da beraberinde getiriyor. Yüksek risk alma eğilimi ve aşırı özgüven, girişimcilerin bir çok hatalı karar almasına neden oluyor. Bu nedenle, sürdürülebilir bir başarı yakalamak isteyen girişimciler, hep yanlarında riskten kaçınmaları gereken durumlar konusunda uyarıcı pozisyonunda olan birilerini bulunduruyorlar.

    Bu araştırmaların çok fazla sorgulamadığı konu ise girişimci insanların, sosyal hayatları ve psikolojik dünyaları ile ilgili ne tür risklerin var olduğudur. Yakın zamanda olayın bu yönüne de odaklanan çalışmaların olmasını bekliyoruz.

http://www.psikolojitestleri.com
Online psikoloji testleri ve popüler psikoloji makaleleri

 

Etiketler: girişimcilik