NEDEN HÜZÜNLÜ MÜZİK DİNLEMEKTEN KEYİF ALIYORUZ?

    Yapılan araştırmaya göre insanların hüzün dolu müzik eserleri dinlerken ilginç biçimde hüznü ve keyfi birlikte yaşadıkları ortaya çıktı.

    Katılımcılar, müzikteki hüzün elementinin yoğun olduğunu düşündükleri halde kendilerinde yarattığı hissiyatın daha az hüzün içerdiği ve daha çok romantik duyguları çağrıştırdığını söylüyor.

    Araştırmacılar bu durumu şöyle açıklıyor: dinlenen müzikteki trajik duygular, aslında gerçek hayattaki trajik olaylar gibi, direkt negatif sonuçlar taşıyan hadiseler olarak algılanmıyor. Bu nedenle, hüzün duygusundan bile keyif alabiliyoruz. Hatta, gerçek hayatta trajik bir olay yaşadığımızda hüzünlü melodiler sıkıntımızı azaltmaya bile yarıyor. Bu müthiş psikolojik etki tam olarak açıklanamasa da müziğin her türlüsünün insan üzerinde olumlu sonucu bir kez daha kanıtlanmış oluyor.

    Ülkemizde yıllardır tartışılan arabesk müzik olgusunu da destekleyen bir araştırma olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle ülkenin sosyal ve ekonomik açıdan çok büyük sıkıntılar çektiği yıllarda arabeskin, insanları, aslında olası bir sosyal patlamadan koruduğunu bu araştırmaya bakınca söylemek pek de yanlış olmaz.

http://www.psikolojitestleri.com
Online psikoloji testleri ve popüler psikoloji makaleler

 

Etiketler: müzik