HİPNOZ HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

 "Eğer Birisi Sizi Hipnoz Etmediyse Demek ki Hiç Hipnoz Olmamışsınız"

    Hipnoz, günlük hayatta hemen her gün yaşadığımız bir deneyimdir. Hipnoz tek bir olgu değildir. Seviyeleri ve değişik şekilleri vardır. Bizim, hipnoz denince aklımıza gelen derin bir bilinçdışılık halidir. Halbuki hafif seviyede de hipnotik etki çok sık karşılaşılan bir durumdur. En basit şekliyle, rutin bir işi yaparken, beynin bilinçdışı fonksiyonları kontrol eden kısmı o rutin işleri hallederken, bilinçli kısmı ise haftasonu yapmayı düşündüklerimizi planlamakla meşguldür. Hiç bir şey yapmadan otururken bile "uzaklara dalmak" diye tabir ettiğimiz durum hafif bir hipnoz halidir. Bu nedenle, her insan hipnoz olabilir ama seviyeleri değişebilir.

"Hipnoz Halindeyken Yalan Söyleyemezsin"

    Hipnoz tamamen bilinçsiz olduğunuz bir durum veya bir sihir ve büyülenme hali değildir. Hipnoz altındayken de tüm zihinsel süreçler çalışır. Normalde ne kadar ahlaklı biri iseniz aynısı hipnoz halinde de değişmez. Siz aynı kişisiniz. Sadece bilinçdışılık seviyesi artmış bir insansınız. Bu sebeple, hipnoz altında sorulan sorulara yalan cevap vermenizi engelleyen herhangi bir durum yoktur. Yine benzeri şekilde, hipnoz altında söylenen yalanı tespit etmek de normal halinize göre ne daha kolay ne de daha zordur.

"Hipnoz Altında Çok Eski ve Hatırlamadığınız Anılarınızı Hatırlamak Mümkündür"

    Bu hipnozla ilgili en büyük yanlış bilgilerden biridir. Bir çok hipnoterapist ve hatta psikolog bile buna inanmaktadır. Ancak bu tamamen yanlış bir inanıştır. İşin kötüsü, hipnoz altındaki bir çok kişinin zihnine bizzat hipnoterapistin istemsizce yerleştirdiği "sahte anılar" olduğunu gösteren detaylı çalışmalar vardır. Mesela bir çalışmada, bir kadının küçük yaşta cinsel tacize uğradığıyla ilgili hipnoz sırasında alınan ifadesi, daha sonra bilirkişiler tarafından incelendiğinde, kadının bahsedilen kişi ile o çocukluk döneminde hiç biraraya dahi gelmediği ortaya çıkarılmıştır. Gerçek şu ki, hipnoz altında trans haline geçmiş insanlar telkine çok açıktır ve hipnoterapistin soruyu sorma şekli bir cevap almak yerine kişide bir yönlendirmeye sebep olabilir.

"Hipnoterapistler Tuhaf Tiplerdir"

    Bu tamamen sahne ve şov olarak hipnoterapiyi kullanan şovmenlerle hipnoterapistlerin birbirine karıştırılmasından kaynaklanıyor. Sıradan bir vatandaş olarak eğer bir hipnoterapiste hiç gitmediysek aklımızda bulunabilecek tek hipnoz imajı sahnede şov yapan kişilere aittir. Merak etmeyin, hipnoterapistler sizin benim gibi sıradan ve normal insanlardır; birçoğu da aslında psikologdur. Asla sizi korkutacak veya endişelendirecek en ufak bir davranış da bulunmazlar. Çünkü, en basit ifadeyle, bu tip şüpheli davranışlarda bulunmaları, size yardım etmelerinin önündeki en büyük engelin kendileri olmasına neden olur.

http://www.psikolojitestleri.com
Online psikoloji testleri ve popüler psikoloji makaleler

 

Etiketler: hipnoz