ÇOCUĞUNUZUN ZARARLI BİR ARKADAŞI OLDUĞUNDA YAPILMASI GEREKEN 4 ÖNEMLİ TAVSİYE

    Amerikalı psikoterapist Mary Jo Rapini, bir ebeveynin, çocuğunu zararlı arkadaşından kurtarmak için yapabileceği 4 şeyden bahsediyor:

1-) Çocuğunuzun arkadaşını size yemeğe ve çocuğunuzla vakit geçirmeye davet edin. Hatta mümkünse anne ve babasını da çağırın. Genellikle, arkadaşı, zaten sizin çocuğunuza göstermek istediğiniz hemen hemen bütün problemli davranışlarını bu sürede kendiliğinden sergileyecektir. Çocuğunuzun dikkatini, bu davranışlara çekmek yeterli olacaktır.

2-) Eğer çocuğunuz, bu zararlı arkadaşı, onu istenmeyen davranışlara zorladığında, bir kaç basit cümleyle sizi öne sürebilirse ("Bunu yapamam. Çünkü annemler beni uzun süre cezalandırırlar" gibi) en azından üzerindeki baskıyı kırabilir.

3-) Kurallarınızı, ödül ve ceza sisteminizi taviz vermeden ve tutarlı şekilde uygulayın. Çocuğunuz, bir süre sonra, sürekli kendisini zor durumda bırakan ve ceza almasına sebep olan bu arkadaşından uzak durmaya başlayacaktır.

4-) Elbette, çocuğunuz zaman içinde size tepki olarak, bir nevi başkaldırı aracı olarak, bu zararlı arkadaşıyla daha çok vakit geçirip onun yönlendirmesiyle hareket edebilir. Böyle zamanlarda en doğru olan bir uzmandan çocuğunuz ve sizin için yardım almaktır. Çünkü bu tip arkadaşlar, düzgün ve mutlu bir aileyi kaotik bir yapıya kolayca çevirebilir.

http://www.psikolojitestleri.com
Online psikoloji testleri ve popüler psikoloji makaleler

 

Etiketler: çocuk yetiştirme, ebeveynlik