ANTİDEPRESANLAR VE PLASEBO ETKİSİ

    Antidepreseanlar gerçekten işe yarıyor mu? Yoksa biz işe yarayacağına inandığımız için mi bir etki görüyoruz? Veya doktorumuzun fayda göreceğimizi söylemesi mi bizde olumlu etki yapıyor?

    Kirsch ve arkadaşlarının 2008 yılında yaptığı araştırmada 35 ayrı antidepresanın klinik çalışmaları inceleneyor. Sonuçta katılımcıların %80'i antidepresan aldıklarında yaşadıkları rahatlamanın aynısını plasebo aldıklarında da göstermişler. Bir diğer deyişle, bir bonbon şekeri yıllarca araştırılan geliştirilen o pahalı antidepresan hapların yaptığı etkiyi her 10 kişiden 8'inde gösterebiliyor. Hatta bu durum ağır depresyondakiler için bile geçerli. Sadece oradaki plasebo etkisi biraz daha düşük. Ancak sebebi ilacın daha etkili olması değil plasebonun daha az etkili olması.

    Hepsi bir yana, nasıl hissedeceğimize yönelik inancımızın, gerçekten nasıl hissettiğimiz üzerinde bu kadar büyük bir etkisi olması inanılmaz. Demek ki beynimizi ve nasıl düşündüğümüzü pozitif yönde geliştirebilirsek bir çok sağlık sorunundan kaçınmamız muhtemel.

http://www.psikolojitestleri.com
Online psikoloji testleri ve popüler psikoloji makaleler

 

Etiketler: antidepresan, depresyon