BİR YASTIKTA KOCAYANLAR BİRBİRİNE BENZEMEYE BAŞLIYOR!

    Başlığa bakınca muhtemelen ilk aklınıza gelen, evli çiftlerin, uzun süre birlikte oldukları için huyunun suyunun birbirine benzediği yönünde olsa gerek. Çok büyük ihtimalle haklısınız da. Ancak bizim bahsettiğimiz, evli çiftlerin yüzlerinin fiziksel anlamda birbirine benzemeye başlamasıyla ilgili.

    Muhtemelen böyle bir şeyi ilk defa duydunuz. Açıkçası ben de ilk defa duyuyorum ve şaşırmadım desem yalan olur. Fakat, psikolog Robert Zajong ve arkadaşlarının yaptığı bir araştırmada, 25 yıllık evli çiftlerin yüzlerinin biribiriyle karşılaştırılmasıyla bu sonuç ortaya çıkmış. Belki, yaşlı insanlar bir şekilde zaten birbirine benzer diye düşünüyor olabilirsiniz. Çalışmayı yapan psikologlar da bunu düşünmüşler ancak kontrol grubuyla yapılan değerlendirmeler bu ihtimali ortadan kaldırmış.

Araştırmacılara göre, bu benzerliğin 4 olası sebebi olabilir:

• Yemek Alışkanlıkları

    Aynı şekilde beslenen insanların zamanla vücut ve yüzlerinin birbirine benzemeye başlayacağı teorisini ortaya koymuşlar. Mesela, yüksek karbonhidratlı beslenme şekli bir süre sonra kilolu bir vücuda ve yuvarlak dolgun bir yüze sebep olabilmektedir. Ancak psikologlar ufak bir detay çalışmasıyla bu teoriyi saf dışı bırakmışlar.

• Fiziksel Çevre

    Aynı fiziki çevrede yaşayanlar, maruz kaldıkları çevresel şartlar sebebiyle biribirine benzeyen suratlara sahip olabilir diye bir teori gelmiş araştırmacıların aklına. Özellikle bol güneşli veya çok sert soğukların olduğu yerlerde, insanların derileri aynı şekilde etkilenerek böyle bir benzerliğe neden olabilir. Mesela, yüzün çillenmesi ilk bakışta çiftlerin birbirlerine benzediği algısı yaratabilir. Fakat, psikologlar araştırmadaki tüm çiftlerin aynı bölgeden ve bir kaç sosyo-ekeonomik özellik yönünden aynı şartlarda olmasına dikkat etmişler. Böylece bu teori de çöpe gitmiş oluyor.

• Eğilim

    İnsanlar, tüm hayvanlarla ortak olan "ilkel beyin" olarak tabir edilen, daha içgüdüsel ve reflekslerle hareket eden ve bizi bazen sebebini tam bilmeden, belirli seçimlere yönlendiren beynimizin bu kısmı sebebiyle, kişikerin kendilerine benzeyen tipte insanlara yöneliyor olabileceklerine dair bir teori ortaya koymuşlar. Mesela, ebeveynleri boşanmış olan kişiler, benzeri şartlardaki insanlara ilgi duyarlar. Burada bahsedilen, bu eğilimin, daha karşımızdaki insanın bizimle bu benzerliğinden haberimiz olmadan ona ilgi duymamızla ilgili. Yani ilk görüşte aşk. Çalışmayı yapan psikologlar, bu teorinin belki açıklayacağı olabileceğini söylüyorlar ama yine de tam tatmin olmuş değiller.

• Empati

    Psikologların en sevdiği ve durumu en iyi açıkladığına inandığı teoriye göre, birbirleriyle iyi empati kuran çiftler zamanla birbirlerinin yüz mimiklerini de kopyalamaya başlıyorlar. Mesela, çiftlerden birinin kendine özgü mimiklerini, zaman içinde diğeri de yapmaya başlıyor. Böylece, yaşlandıkça, bu tekrarlayan mimikler benzeri kırışıklık ve çizgilere neden oluyor. Çiftlerin yüzlerinin birbirine benzemesinin temel nedeni budur diyor psikologlar.

Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz?

http://www.psikolojitestleri.com
Online psikoloji testleri ve popüler psikoloji makaleler

 

Etiketler: ilişkiler, empati