ARAYA MESAFE GİRİNCE İLİŞKİLER DAHA MI GÜÇLENİYOR?

    Genellikle, gözden ırak olan gönülden de ırak olur deriz. Okul, iş, askerlik, taşınma gibi sebeplerle çiftlerin yüzyüze görüşme şansını kaybettiği durumlar pek sık yaşanır. Kimi zaman kısa bir dönem kimi zaman ise yıllar, kavuşma hasretiyle geçer. Hatta, çiftlerin birbirinden uzak kalmaları yüzyıllardır değişik edebi eserlere bile konu olmuştur. Gerçekten, araya mesafeler girince ilişkiler sona mı eriyor yoksa daha da mı güçleniyor?

    Hong Kong Şehir Üniversitesi’nden Crystal Jiang ve Cornell Üniversitesi’nden Jeffrey Hancock’un birlikte yaptıkları ve Journal of Communication dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, birbirinden uzakta bulunan çiftler arasındaki duygusal bağ, güçlü ve yoğun iletişim sebebiyke daha kuvvetli oluyor.

    Araştırmacılara göre bu ilginç sonucun iki temel sebebi var: daha samimi ve yoğun paylaşımda bulunmak ve eşin/sevgilinin her yaptığına daha fazla pozitif anlam yüklemek. Birbirlerinden uzak çiftler, iletişimlerini telefon, email, sms gibi araçlarla sağladıkları için kendileriyle ilgili daha yoğun ve detaylı paylaşımlarda bulunup yüzyüze görüşmemenin getirdiği zorluğu azaltmaya çalışıyor. Benzeri şekilde, en ufak jestler bile çok mühim mesajlar ifade eder hale geliyor. Her yazılan her söylenen, yüzyüze yapılan paylaşımlardan daha pozitif olarak algılanıyor.

    Daha önceleri yapılan çalışmalar hep uzaktan yaşanan ilişkilerin kıskançlık ve durumdan kaynaklanan stres gibi problemli yönlerini ele alıyordu. Ancak son zamanlarda bu tip ilişkilerde yaşanan problemlerin yüzyüze yaşananlardan daha büyük olmadığı anlaşıldı. Hatta, mesafelerin araya girdiği ilişkilerin kalitesinin, aşağı kalmadığı ve bazen daha iyi bile olduğu ortaya çıkan sonuçlar arasında.

    Amerikada 3 milyon çiftin birbirinden uzakta olduğunu gösteren çalışmalar mevcut. Bu araştırmalardan birinde, üniversite öğrencilerin % 50 ye yakının bu tip ilişkiye sahip olduğu da ortaya çıktı. Yani, ilişkiyi arada mesafe olsa da devam ettirmek anormal ya da az rastlanılan bir durum değil. Bununla birlikte, çiftler arada mesafe olmasının zorlukları olduğunun da farkında. Ancak, ilişkilerini devam ettirmek için ortaya koydukları samimi çaba ve sevginin karşılığını da mutlaka görüyorlar.

http://www.psikolojitestleri.com
Online psikoloji testleri ve popüler psikoloji makaleleri

Etiketler: ilişkiler, çiftlerde iletişim