BAKMAK GÖRMEK MİDİR?

 

Duyular, insanın çevreyi tanımasında, anlamlandırmasında ve çeşitli işlevleri yerine getirmesinde çok önemli bir rol oynar. Herhangi bir duyusu problemli olan kişinin ne kadar büyük sıkıntı yaşadığını biraz da olsun biliriz. Sadece elektriklerin kesilmesi ile yaşadığımız çaresizlik bile, sürekli karanlığı yaşayanların ne kadar zorlandığı hakkında bir fikir verir.

    Görmek, aslında gözle yapılan birşey değildir. Gözlerimiz sadece bir araçtır. Hem fizyolojik hem psikolojik anlamda, görmenin gerçekleştiği yer beyindir. Bakmak ve görmek aynı şey değildir. Bu nedenle, "gözle bakar ama beyin görür" diye bilimadamlarının sık kullandığı bir tabir vardır.

    Görsel algı ve optik ilüzyon üzerine farklı bilim dallarından birçok bilim insanı çok uzun yıllardır çalışmaktadır. Psikologlar da, baktığımız şeyi nasıl gördüğümüzü, yani gözlerin ve optik sinirlerin beyine ilettiği elektrik sinyallerinin nasıl anlam kazandığı üzerinde araştırmalar yürütüyorlar.

Biz de, PsikolojiTestleri.com ekibi olarak, hem biraz bilim hem de biraz eğlence amaçlı olarak, görsel algılama çalışmalarından çok sık kullanılan optik ilüzyonları burada sizlerle paylaşmak istedik.

http://www.psikolojitestleri.com

Etiketler: görsel algı nedir?