ERKEKLER KADINLARDAN DAHA MUTLU!

    Cambridge ve Southern California üniversitelerinin ortak olarak gerçekleştirdiği ve 2008 yılında Journal of Happiness Studies dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, kadınlar hayata erkeklerden daha mutlu başlıyor ama daha mutsuz bitiriyor. Araştırmacılara göre, bu durumun en büyük sebebi, kadınların hayattaki hedeflerine ulaşmak için çok çaba sarfetmelerine karşın büyük oranda bu hedeflere  ulaşamamaları.

    Anke Plagnol ve Richard Easterlin'in ortak yürüttüğü bu çalışmada, insanların mutluluk durumları ile hayatta istediklerini ne ölçüde gerçekleştirdikleri arasındaki ilişki inceleniyor. İlk defa, bu konuyla ilgili, İngiltere ve Amerika'da ulusal düzeyde elde edilen, uzun süreli verilerin kullanılması, çalışmanın sonuçlarının genelgeçer olmasını sağlıyor.

    Bu çalışmaya göre, kadınlar 48 yaşına kadar erkeklerden daha mutluyken bu noktadan itibaren erkeklerin özellikle aile hayatı ve maddi konularda daha mutlu oldukları görülüyor.

    Erkeklerin en mutsuz yılları 20'li yaşları olarak gözüküyor. Bu durumun, hem bekar olmaları yani aile hayatının verdiği sevgi, huzur ve mutluluğu henüz yakalayamamış olmalarından, hem de maddi olarak kötü durumda olmasalar bile daha fazlasını istemelerinden kaynaklandığı bulunmuş.

    Araştırmacılara göre, mutlu olmak için aile hayatı şart değil ama aile kurmak hayalinizde varsa, o zaman onu gerçekleştirememek mutluluğunuzu doğrudan etkiliyor.

    Benzer şekilde, erkekler maddi olarak arzu ettikleri şeylere kavuşmak için uzun süre bekleyip sonunda bunu yakaladıkları zaman son derece mutlu oluyorlar. Ancak, kadınların, hayatlarının her döneminde sahip olmak istedikleri çok şey var ve bu liste azalmak yerine giderek artıyor. Sahip oldukça, ulaşmak istediklerinin sayısı ve memnuniyetsizlikleri artıyor. Kısacası, kadınlar hangi dönemde maddi olarak neyi elde ederlerse etsinler asla doyuma ulaşmayan bir arzuları var ve bu onları mutsuz ediyor.

    İşte bu çalışmaya göre, erkeklerin kadınları mutluluk konusunda geride bıraktıkları dönüm noktaları:

• 41 yaşından itibaren erkekler maddi konularda kadınlardan daha mutlu olmaya başlıyor.

• 48 yaşla beraber erkeklerin hayatlarından genel olarak memnun olma hali kadınları geçiyor.

• 64 yaşından sonra ise erkeklerin aile hayatıyla ilgili mutlulukları kadınlardan daha fazla olmaya başlıyor.

    Ne dersiniz, bu sonuçlar ülkemizde de geçerli olabilir mi? Yoksa, Amerika ve İngiltere'ye mi özgü bir durum?

http://www.psikolojitestleri.com
Online psikoloji testleri ve popüler psikoloji makaleleri

 

Etiketler: ilişkiler, mutluluk